Menu Zamknij

Igrzyska Sportowe Seniorów – Ziębice 2018 za nami!

Prawie 200 osób – mieszkańców Dolnego Śląska wzięło udział w Igrzyskach Sportowych Seniorów – Ziębice 2018. Na zawody do Ziębic zaprosiła ich Fundacja „Teraz Ziębice”.

Zawody odbyły się 2 września na ziębickim stadionie. W 10 dyscyplinach sportu świetnie rywalizowały ze sobą, świetnie przy tym się bawiąc, osoby w wieku 55+ z Ziębic, Stronia Śl., Szklarskiej Poręby, Barda, Świdnicy, Wrocławia i Strzelina. Największą popularnością cieszyły się bule, brydż sportowy, lekkoatletyka oraz biegi. Zaskakująco dużo seniorów, a głównie seniorek wzięło udział także w armwrestlingu, a nawet w konkurencjach bokserskich. Wśród nich była jedna z najstarszych uczestniczek zawodów – Janina Gerczak – 82-latka ze Szklarskiej Poręby.

Po części sportowej, zawodnicy-seniorzy wzięli udział w części integracyjnej, oglądając i wyśmienicie bawiąc się z bractwem rycerskim Chorągiew Księstwa Ziębickiego. Furorę zrobił także występ cheerleaderek z wrocławskiej AWF. Następnie wręczone zostały medale i nagrody dla najlepszych sportowców-seniorów, a po dekoracji na scenie z bogatym repertuarem wystąpił zespół LIŚĆ. W międzyczasie trwały warsztaty rękodzielnicze oraz ruchowe oraz można było wybrać się na wycieczkę po Ziębicach z przewodnikiem.

Najlepszymi sportowcami Igrzysk Sportowych Seniorów – Ziębice 2018 okazali się:

Armwrestling

Kobiety

 1. Aniela Kwiecień – Ziębice
 2. Lucyna Piątkowska – Świdnica
 3. Wiesława Horowska – Bardo

Mężczyźni

 1. Wiesław Jabłoński – Ziębice
 2. Czesław Stukus – Ziębice
 3. Jan Walczak – Świdnica

Badminton

Kobiety

 1. Katarzyna Przystaś – Henryków / gm. Ziębice
 2. Elżbieta Torba – Ziębice
 3. Bożena Zwolińska – Ziębice

Mężczyźni

 1. Wojciech Wiciński – Świdnica
 2. Łukasz Kaleciński – Wrocław

Biegi

Kobiety

 1. Krystyna Duda – Świdnica
 2. Czesława Duninowska – Stronie Śl.
 3. Bożena Zwolińska – Ziębice

Mężczyźni

 1. Józef Kraczkowski – Ziębice
 2. Bogdan Surdyk – Wrocław
 3. Jerzy Studnicki – Bardo

Boks

Kobiety

 1. Janina Gerczak – Szklarska Poręba – Szklarska Poręba (82 lata!)
 2. Jolanta Hajnowska – Ziębice
 3. Wiesława Horowska – Bardo

Mężczyźni

 1. Franciszek Ciempka – Ziębice
 2. Bolesław Piękoś – Raczyce / gm. Ziębice

Brydż sportowy

 1. Dariusz Pawliński i Józef Kolak – Ziębice
 2. Waldemar Kowalski i Mirosław Gwiazdowski – Ziębice
 3. Beata i Teobald Najnert – Ziębice

Bule

Kobiety

 1. Dorota Balcerek – Świdnica
 2. Bożena Chrapak – Świdnica
 3. Teresa Szmidt – Świdnica

Mężczyźni

 1. Tadeusz Grodziski – Kalinowice Dolne
 2. Andrzej Wołoszyn – Wrocław
 3. Łukasz Kaleciński – Wrocław

Lekkoatletyka

Kobiety

 1. Anna Obajtek – Stronie Śl.
 2. Jolanta Bogiel – Stronie Śl.
 3. Anna Romańczuk – Stronie Śl.

Mężczyźni

 1. Andrzej Krosta – Stronie Śl.
 2. Bogdan Surdyk – Wrocław
 3. Ryszard Krowicki – Kalinowice Górne / gm. Ziębice

Piłka nożna

Kobiety:

 1. Anna Obajtek – Stronie Śl.
 2. Teresa Łotyszonek – Stronie Śl.
 3. Helena Kucharczyk – Stronie Śl.

Mężczyźni:

 1. Mirosław Masłowski – Ziębice
 2. Jerzy Rejnowski – Ziębice
 3. Mirosław Walkarz – Ziębice

Siatkówka

Kobiety

 1. Teresa Michalak – Stronie Śl.
 2. Kazimiera Babiarz – Świdnica

Mężczyźni

 1. Wojciech Wiciński – Świdnica

Tenis ziemny

Kobiety

 1. Katarzyna Przystaś – Henryków / gm. Ziębice
 2. Anna Szczepańska – Wrocław
 3. Jolanta Kołodziejczyk – Stronie Śl.

Mężczyźni

 1. Andrzej Krosta – Stronie Śl.
 2. Ryszard Krowicki – Kalinowice Górne / gm. Ziębice
 3. Jan Walczak – Świdnica

Poszczególne zawody przygotowali sportowcy, mieszkańcy gminy Ziębice, znający tajniki danej dyscypliny sportu i mogący pochwalić się  sukcesami, niejednokrotnie międzynarodowymi. Opiekunem armwrestlingu był Wiesław Jabłoński, brązowy medalista Mistrzostw Świata z 2016 r., badmintonem opiekował się Andrzej Regner, dyrektor ziębickiej oświaty, reprezentant Gminy Ziębice w Mistrzostwach Powiatu Ząbkowickiego samorządowców, a biegi pod swoje skrzydła wzięła Teresa Nowak, biegaczka, która w 2017 r. zajęła 2. miejsce w kategorii K60 w 1. Mistrzostwach Europy Masters. Boksem zaopiekował się Franciszek Jaszczyszyn, założyciel Ziębickiego Klubu Bokserskiego „Jaskinia Lwa”, brydż sportowy to domena Grzegorza Tarki, mistrza krajowego WK = 5,0 i współzałożyciela Sekcji Brydża Sportowego przy Ziębickim Centrum Kultury, natomiast bulami opiekowała się Barbara Jankowiak wraz z członkami Towarzystwa Przyjaciół Ziębic „Ducatus”, które od wielu lat stara się popularyzować tzw. petankę na Ziemi Ziębickiej. Lekkoatletami zaopiekowała się Bogusława Kołsut, wuefistka z 24-letnim stażem, a piłką nożną – Grzegorz Krzeptoń – trener grup młodzieżowych MKS Sparta Ziębice. Siatkarskie rozgrywki prowadził Marek Matkowski, który jako nauczyciel w-f w ziębickich szkołach średnich może poszczycić się imponującą liczbą wychowanków-siatkarzy. Tenisa ziemnego zaś nie mógł poprowadzić nikt inny jak Tadeusz Kruszelnicki, paraolimpijczyk, którego tenisowych sukcesów już chyba nawet on sam nie potrafi wymienić.

Zawody nie odbyłyby się bez szerokiej współpracy z wieloma instytucjami, stowarzyszeniami i klubami sportowymi: Ziębickim Centrum Kultury, Gminnym Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach, Zakładem Usług Komunalnych w Ziębicach, UKS Black Skorpion Przyłęk, Ziębickim Klubem Bokserskim „Jaskinia Lwa”, Towarzystwem Przyjaciół Ziębic „Ducatus”, MKS Sparta Ziębice, Ziębickim Klubem Tenisowym, siatkarzami z Faraona Ziębice. Niezwykle pomocni w przeprowadzeniu zawodów byli także wolontariusze – zarówno młodzież, jak i seniorzy – którymi kierowała Edyta Sopuch.

Igrzyska Sportowe Seniorów to ogromne przedsięwzięcie, które nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie tak szerokiego grona osób i organizacji. Jednocześnie zaangażowanie ich aż tylu to prawdopodobnie ewenement na skalę regionu – mówi Janina Lacel, prezes Fundacji „Teraz Ziębice”. – Zadowolenie naszych gości dodało nam energii do dalszej pracy i nie wykluczamy, że za rok ponownie zaprosimy seniorów z Dolnego Śląska do nas, do Ziębic – dodaje.

Warto dodać, że Igrzyska były jedną z sześciu sportowo-turystycznych inicjatyw realizowanych w okręgu wałbrzyskim w ramach programu „Aktywny Dolny Śląsk”. Najpierw pomysł organizacji imprezy zgłosiła do głosowania Agnieszka Rzepka, wiceprezes Fundacji „Teraz Ziębice”, a następnie za jego realizacją w internetowym głosowaniu opowiedzieli się mieszkańcy Dolnego Śląska, dzięki czemu projekt uzyskał wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Zawody uzyskały też wsparcie finansowe i rzeczowe od licznych sponsorów, a wśród nich byli: Santander Consumer Bank, Bank Spółdzielczy w Ząbkowicach Śl., FHU Jaro – Jarosław Gniewczyński, Skład opału – Marzena Kraczkowska, Wersus-Nauka, LGD „Qwsi”, Mineral Zdrój, sklep zielarsko kosmetyczny Ewa Góralik, Stacja paliw Pieprzyk, Firma handlowa MARKUR Marek Kuriata, Koszule na miarę Teodor Stolarek, Materiały budowlane FIRGANG, Sklep tekstylno-odzieżowy W.Sudacka i F.Cieślak, Kwiaciarnia Anna Trawa, Pamiątki upominki Aldona Kurek, Urząd Miejski w Ziębicach, Kwiaciarnia Roman Witkowski, Polmax sp. z o.o., Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Leszek Mroczka, Cukiernia Lodziarnia Malaga Grzegorz Kinasz, Sklep papierniczy Tadeusz i Bożena Mazurek, Wiktor Ochał, Sklep z art. chemicznymi Anmar Bis s.c., PH Kaz-Pol Kazimierz Zarzycki, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Restauracja „Ratuszowa” Tomasz Grześ, Sklep kosmetyczny H2O Katarzyna Michułka, Zakład Fotograficzny Waldemar Osiński.