Menu Zamknij

Szczotkowanie stawów – edycja 2018

PROWADZĄCY:
Wojciech Walkarz – człowiek w ruchu od zawsze. Pomysłodawca projektu Ziębickiego Parku Sportów Miejskich. Od 12 lat trenuje parkour i współpracuje w ramach projektu Parkour: edukacja. Biegacz górski. Uczestnik licznych warsztatów, kursów i obozów takich jak: Struna Ciała, Trening Naturalny, W Gruncie Ruchu czy Need Of Movement. Inspiruje się takimi dyscyplinami jak: kalistenika/street workout, gimnastyka, capoeira, wspinaczka, taniec, ale przede wszystkim życiem. Wyznaje pogląd, że ruchu nie trzeba utożsamiać ze sportem oraz rywalizacją, oraz że jest on remedium na bardzo wiele cywilizacyjnych problemów zdrowotnych i społecznych. Za cel stawia sobie rozruszać swoją małą ojczyznę – Ziębice.

WSPARCIE ORGANIZACYJNE:
Parkour :edukacja

O WARSZTACIE:
Szczotkowanie stawów to codzienna praktyka dla zdrowia i elastyczności stawów. Warsztat jest skierowany do wszystkich, którzy chcą poznać proste sposoby profilaktyki oraz pozbywania się dokuczliwych bólów, sztywności i ograniczeń w stawach i kręgosłupie. Będą to zajęcia ruchowe w których wykorzystamy możliwości, jakie daje nam nasze ciało, skorzystamy z interakcji z partnerem oraz grupą, a na koniec pobawimy się nabytymi umiejętnościami.

„Ruch zastąpi prawie każdy lek,
podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu”
Wojciech Oczko

W myśl zasady „Izolacja – Integracja – Improwizacja” poznamy szereg ćwiczeń mobilizujących, w których będziemy starali się wyodrębnić konkretne miejsca w naszym ciele, celem zwiększenia świadomości jego poszczególnych obszarów (np. wszystkich odcinków kręgosłupa, stawów biodrowych, kolan, stawów ramienia, stóp oraz dłoni).

Tak zwana świadomość ciała to cenna umiejętność słuchania tego, co mówi do nas nasz układ ruchu (gdzie i jakie mamy problemy, ograniczenia). Daje nam ona także możliwość autodiagnozy i samoleczenia na wczesnych etapach schorzeń.

W następnej części warsztatu postaramy się zintegrować nowo poznane ruchy i umiejętności w spójną całość oraz płynność.

Ostatnią częścią zajęć – kiedy już trochę się rozruszamy – będzie ekspresja i dowolność, czyli esencja idei Szczotkowania Stawów (ang. Brushing The Joints), która stając się codzienną praktyką, może wnieść w nasz ruch, a co za tym idzie życie, nową, lepszą jakość.

 

Co będzie nam potrzebne?

Co nie będzie nam potrzebne?

Wygodny strój nie krępujący ruchów

Otwartość i pozytywne nastawienie

Obuwie

Obawy

Mata bądź koc dla osób, które nie chcą dotykać trawy głową

ZASADY UDZIAŁU:
Zajęcia nie wymagają dużej sprawności fizycznej, ale wymagają zaangażowania. Należy zarezerwować na nie ok. 1,5 godziny.

GALERIA ZDJĘĆ
fot. Monika Mikosz